Jak czytać etykiety na oponach, o czym nas informują?
Od 1 maja 2021 roku w życie weszły nowe etykiety, które w porównaniu do poprzednich informują nas również o tym czy opona sprawdzi się w warunkach zimowych
Etykieta informuje nas o trzech istotnych parametrach:
Przyczepność na mokrej nawierzchni
Parametr ten informuje nas o tym jaka jest droga hamowania na mokrej nawierzchni. W nowych etykietach skala jest od A do E, gdzie symbolem A określa się najkrótszą, a symbolem E określa się najdłuższą drogę hamowania. Różnica między najwyższą a najniższą klasą może wynosić nawet 18 metrów.
Efektywność energetyczna
W tym przypadku jesteśmy informowani o poziomie zużycia paliwa, jest to powiązane oporem toczenia jaki generują opony. Tak jak w przypadku przyczepności na mokrej nawierzchni skala rozpoczyna się na symbolu A a kończy na E. Różnica między najwyższą a najniższą klasą może wynosić około 0,6l/100km.
Hałas generowany podczas jazdy
Hałas generowany przez opony jest podawany w decybelach. W tym przypadku zamiast oznaczeń literowych ukazana jest 3 stopniowa skala, która zobrazowana jest za pomocą fal dźwiękowych.
1 fala - oznacza niski poziom głośności
2 fale - oznaczają średni poziom głośności
3 fale - oznaczają wysoki poziom głośności
Gdzie znajdziesz swój rozmiar opon?
Przygotowując się do zmiany ogumienia w swoim samochodzie trzeba znać rozmiar opon pasujących do samochodu, są to dane, bez których nie da się dokonać zakupu.
Jest kilka sposobów na sprawdzenie jaki rozmiar opon dobrać do samochodu. Rozmiar można znaleźć przede wszystkim:
Wybranie prawidłowego rozmiaru opon jest bardzo ważne, ze względu na to że opony są jedynym punktem samochodu, który styka się z nawierzchnią. Odpowiednie dopasowanie rozmiaru przekłada się na stabilność toru jazdy oraz amortyzacji pojazdu. Dotyczy to zarówno opon letnich, zimowych jak i całorocznych.